Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Dalsze informacje o badaniach kierowców Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie szybkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]