Badania operatorów – co to takiego?

Badania operatorów Bielsko - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują również zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób chcących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, widzenia przestrzennego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]