Zobacz, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Zwykle jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę łączą głowice ze stalowe bądź aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Podmioty na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt oraz ekip, które zwykle oferują inne usługi. Kupno wszelkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]