Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Więcej o silnikach DC.

Wiele przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać stosuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie lub malutkie, te silniki odmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie wie, jak działają te urządzenia, ani z jakich modułów złożone są.

Silnik elektryczny DC – dokonanie najlepszych inżynierów XIX w.

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w przeróżnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX wieku, jak np. Michael Faraday, Thomas Davenport i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC złożone są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, statora i szczotek. Dzisiaj na co dzień stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za ciche działanie, a takżefenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w wielu popularnych urządzeniach

Teza, że silniki elektryczne DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych radiowo, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy też naszym pociechom. Takie silniki napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki DC wykorzystują też entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki DC o niewielkiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od najlepszych marek.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]