Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Porządna porcja wiedzy o urologu w Krakowie. Przeczytaj koniecznie!

Wizyta u urologa wywołuje u pokaźnej grupy pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które spostrzegły u siebie niepokojące symptomy choroby, w wielu przypadkach zwlekają przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Udaj się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo różnych symptomów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na jakie zatem oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim ropy albo krwi, jego ciemniejsza barwa czy spienienie, ale także ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są również mniej oczywiste, przykładowo ból w okolicy podbrzusza lub pleców, opuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wywołaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Należy też odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do poradni lekarza urologii celem uzyskania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu) oraz leczenia torbieli nerek, stulejki czy też wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też wiele złożonych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]