EVLT – wewnątrznaczyniowe laserowe usuwanie żylaków

Zajrzyj tutaj po więcej szczegółów o laserowym usuwaniu żylaków.

Powstawanie żylaków na nogach jest następstwem uszkodzenia zastawek żylnych i ucisku na żyły. Żylaki doskwierają głównie paniom (istotnym faktorem przyspieszającym ich powstawanie są miedzy innymi ciąże), ale także osobom pracującym w pozycji stojącej bądź siedzącej (to na przykład kierowcy, pracownicy biurowi i pracownicy linii produkcyjnych. Takie osoby bez przerwy odwiedzają lekarzy flebologów szukając efektywnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków.

Wewnątrznaczyniowa terapia laserowa – co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu żylaków?

Skrót EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, w języku polskim oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa przeciętnie w granicach 60 minut i wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wpierw lekarz przeprowadza badanie USG, dzięki któremu zaznacza przebieg żył oraz wytycza punkty wprowadzenia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wsuwa się w światło żylaka z użyciem igły, a potem zamyka się niewydolną żyłę emitowanym przez laser strumieniem światła. Po zabiegu EVLT pacjent w mgnieniu oka powraca do powszednich czynności, aczkolwiek musi przez parę kolejnych tygodni wykonywać zaleceń lekarza, jak regularny ruch, zakładanie opatrunku uciskowego, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz, oczywiście, obowiązkowa kontrola po zabiegu.

Czy u każdego można przeprowadzić laserowe usuwanie żylaków?

EVLT uważane jest za procedura bezpieczna i równocześnie mało inwazyjna, nie zadziwia zatem to, iż odkąd rozpoczęto korzystać z tej metody na przełomie XX i XXI w., błyskawicznie stała się normą w leczeniu żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzany jest także przez dużo gabinetów medycznych w Polsce. Występują jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, zatem przed dopuszczeniem do zabiegu pacjent musi przeprowadzić kilka testów, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, morfologia krwi i badanie poziomu elektrolitów. Lekarz nie wykona także laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u osób, u których stwierdzono m.in stan nadkrzepliwości krwi, obrzęk chłonny czy nadciśnienie.

Adres firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]