Blizny rogówki – jak powstają i czy istnieje metoda ich likwidacji?

Dowiedz się więcej o likwidacji blizn rogówkowych.

Oko jest delikatnym elementem ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. W rezultacie przeróżnych chorób i urazów na powierzchni rogówki powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, stosując metody laserowej korekty wzroku.

Czego wynikiem mogą być blizny rogówkowe?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą oka, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niezwykle sprężysta i chociaż zazwyczaj drobne jej otarcia goją się samodzielnie, w szeregu przypadków pojawiają się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co może spowodować pojawienie się blizn rogówki? Są one na ogół skutkiem wielu chorób (np. kiły), urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania albo dostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się też w rezultacie nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz wyraźnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych wskazuje wiele innych objawów, jak przykładowo przekrwienie oczu, uczucie swędzenia gałki ocznej i nadwrażliwość na światło, więc jeśli ich doświadczasz rekomendujemy niezwłocznie zapisać się na konsultację z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania ustali on pozycję, głębokość i rozmiar blizn, a także doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówkowych

Najpopularniejszą dzisiaj procedurą eliminowania blizn rogówki jest zabieg PTK, przeprowadzany w dużym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK stosuje się także do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i regularnie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]