Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Dowiedz się więcej o food pairing.

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych kombinacji aromatów, nie oznacza to, że łączenie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka całkiem się wykluczają, nie może dać ciekawych i, co ważne, apetycznych wyników. Odkrywamy to na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało bez wątpienia otwarcie się na odmienne tradycje kulinarne i możliwość kupna nieosiągalnych przedtem w Polsce produktów spożywczych. Dzięki temu choćby połączenie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie zaskakuje. Ci, którzy zagustowali w takich niecodziennych fuzjach smakowych nierzadko podejmują własne próby i na własną rękę poszukują coraz to bardziej nietuzinkowych zestawień. Żeby te jednak dały wyczekiwane skutki, trzeba uprzednio zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – mieszanie smaków w harmonijną, niezwykłą całość

Chcąc, aby nasze kulinarne przygody rzeczywiście były powodem ekscytacji i pozwalały odnaleźć nowe smakowe wrażenia, należy postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są tylko wskazówkami, o których nie należy zapominać, aby smaki mieszają się w harmonijną, chociaż nieprzeciętną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za całkowicie do siebie niepasujące. Wszystkie wytyczne food pairingu są tymczasem bardzo przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza zawartości konkretnych składników w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale również o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Do eksperymentów z food pairingiem potrzebne są instynkt i bujna fantazja, aczkolwiek to nie one okazują się kluczowe. Znacznie bardziej jest istotna teoretyczna wiedza z zakresu ilości przeróżnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z innymi związkami. Z tej przyczyny rozsądnym pomysłem będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – zwłaszcza, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa w przybliżeniu kilkanaście godzin.

Adres firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]