
Dowiedz się więcej o literaturze młodzieżowej na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz mniejszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w telewizorze, w telefonie albo na tablecie, a po książkę zwykle sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I również z powodu obowiązku analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu licealistów czytanie dla zabawy staje się niezrozumiałym konceptem.
Literatura dla nastolatków – historie intrygujące młode pokolenie odbiorców
Ludzie młodzi nie są skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy roztrząsają zagadnienia i snują historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców. Ta odmiana literatury zyskała nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja pisana dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi fantastyka, obyczajówki czy groza. Ale wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Historie te piszą zatem o pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, poznawaniem własnej tożsamości, relacjach z rodzicami oraz znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, iż inni również borykają się identycznymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.
Czy warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych
Warto proponować młodzieży inspirującą ją literaturę, bo podsycenie w nich ochoty czytania dla rozrywki po czasie przynosi wiele korzyści. Dziecko, które codziennie czyta operuje większym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co niewątpliwie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale poznawanie problemów innych osób w podobnym wieku to także metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych potrzeb. Co ważne, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej czyta książki o elfach lub wilkołakach nie mówcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich radość!
Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa