Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Tutaj zamówisz kantar.

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dobrany do wymiarów i kształtu głowy konia, a także nie powodować u niego zadrapań. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na które jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany czy taśmowy?

Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane i skórzane. Te pierwsze, określane również halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu sprawuje nad koniem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo syntetycznym futrem, które można odpinać celem konserwacji. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, huculskich, arabskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]