System rozliczeń SWIFT – co to?

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji dotyczących systemu rozliczeń SWIFT, kliknij tu.

Mimo, że de facto systematycznie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny używany współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na świecie funkcjonują również rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie jednego państwa.

Jak w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]