Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

faktura ustrukturyzowana, e-faktury

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – zalety tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, ale dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że bez względu na to którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to znamienny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują

Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw m.in. wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zgubią faktury (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, VAT i akcyzowego. Watro podkreślić, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]