Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

pierścionki zaręczynowe kraków

Kiedy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Przedtem jednakże następuje ta wymarzony przez mnóstwo kobiet moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota oraz diamentów

Sprezentowanie kobiecie pierścionka to niezmiernie stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają postać koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, że od tego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła wiodąca prosto do serca. Ogólnie uważa się, że rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Na początku wykonywano je ze skóry, z łodyg tataraku, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, przede wszystkim żelaza. Drogocennymi pierścionkami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wówczas, gdy mężowie chcieli zaprezentować swoją pełną ufność do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy ze złotem, platyną oraz drogimi kamieniami, aczkolwiek surowce te w rzeczywistości powszechnie wykorzystuje się do ich wytwarzania zaledwie od paru stuleci, przy czym znamienny wzrost ich popularności można spostrzec w XX w.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria zaręczynowa to pierścień z platyny ze sporym brylantem, jednakże potencjał swobodnego łączenia rozmaitych metali oraz kamieni jest szeroki. Oprócz diamentów wykorzystuje się rubin, szafir czy szmaragd. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, a nawet drewno, jednak wciąż na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych typów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Ile musi być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było opinia, że narzeczony musi wydać na niego co najmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt pierścionka zależny jest od wielu czynników: materiału, użytego kamienia, designu czy liczby karatów, zatem każdy znajdzie śliczny, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania oraz miłości, wobec tego jego wartość ma drugoplanowe znaczenie. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]