Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

W tym miejscu zamówisz obrączki Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem życia. Sakrament ten łączy nowożeńców do końca życia, a symbolem ich oddania, uczucia i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka obrzędu ślubu od XIII w.

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak niewielu pamięta. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Iranie, w Meksyku, w Kanadzie czy w Brazylii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, niemniej jednak tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – dodaj imię małżonka, datę ślubu lub cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo czy stal), które uosabiały potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się przeważnie platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]